Odkryto statuę Amenhotepa III w Luksorze


Górną część statuy z czerwonego granitu znaleziono w północno-zachodniej części świątyni grobowej Amenhotepa III (1390-1352 pne). Z tyłu króla znajduje się głowa sokoła boga słońca Re-Horahte.

Minister Kultury, Farouk Hosni ogłosił, że pomnik został znaleziony podczas rutynowych wykopalisk prowadzonych przez zespół z egipskiej Najwyższej Rady Starożytności (SCA), pod kierownictwem dr Zahi Hawassa, sekretarza generalnego SCA.

Hawass zauważył, że posąg jest jednym z najpiękniejszych znalezionych w okolicy, a jego wykonani odzwierciedla znakomite umiejętności starożytnych egipskich rzemieślników.

Dr Hawass wskazał, że król Amenhotepa III jest znany poprzez ogromną liczę rzeźb, a w szczególności poprzez posągi króla z takimi bóstwami jak: Amon-Re, Re-Horakhti, Bastet, Sobek i Sechmet – bogini uzdrawiania.

Hawass podkreśla, że grupa archeologów pracująca w świątyni Amenhotepa III  pd kierownictwem dra Houriga Sourouziana odkryła ponad 80 posągów bogini Sekhmet podczas wykopalisk w świątyni. Sugeruje się, że posągi Sekhmet powstały ponieważ Amenhotep III był bardzo chory ostatnich latach swego panowania.

Egipska misja znalazła kilka posągów przedstawiających króla Amenhotepa III ze słonecznym bogiem Amonem-Re oraz  boga Thota, boga mądrości, w postaci pawiana. Pierwszy raz znaleźliśmy posąg stojącego boga Tota –  stwierdził Hawass.

Według Mansour Boraik z luxoeskiego wydziału  SCA, szereg posągów Amenhotepa III nadal musi znajdować się nieodkrytych w okolicy, a w szczególności na prywatnych gruntach rolnych, które otaczają świątynię.

Dr Samir Farag, gubernator Luxoru i SCA teraz starają się dojść do porozumienia z rolnikami, aby posągi mogły zostać wydobyte.  W przyszłości teren ten zostanie przekształcony w muzeum na wolnym powietrzu.