19 skarbów z grobowca Tutenchamona wróci do Egiptu


Dzięki staraniom Farouka Hosni, ministra kultury Egiptu, dra Zahi Hawassa, sekretarza generalnego Rady Najwyższej ds. Starożytności Egiptu, Tomasz P. Campbell, dyrektor Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, ogłosił Egiptu ma prawo do 19 obiektów, które muzeum ma w swoich zbiorach od początku 20 wieku. Wszystkie te obiekty przypisano do grobowca Tutanchamona, który został odkryty przez Howarda Cartera w 1922 roku w Dolinie Królów.

– To wspaniały gest ze strony Metropolitan Museum of Art  – powiedział Hawass. – Przez wiele lat muzeum, a szczególnie dział sztuki egipskiej, jest silnym partnerem i pomaga w odzyskiwaniu nielegalnie wywiezionych starożytności. Poprzez swoje badania, dostarczyło nam informacji, które pomogły odzyskać kilka ważnych obiektów.

Jak zapewnił Hawass, obiekty trafią  teraz na wystawę ” Tutanchamon ” w na Times Square, gdzie pozostaną aż do stycznia 2011 roku. Następnie, przez 6 miesięcy, będą eksponowane w Metropolitan Museum of Art. Po powrocie do Egiptu w czerwcu 2011 roku, trafią do galerii Tutanchamona w Muzeum Egipskim w Kairze, a następnie zostaną przeniesione, z resztą kolekcji króla Tut, do Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie, które ma zostać otwarte w 2012 roku.

Kiedy  Howard Carter oraz jego sponsor, hrabia Carnarvon, odkryli grobowiec faraona Tutenchamona (panował w latach ok. 1336 – 27 pne), egipski rząd generalnie zezwalał znalazcom na zachowanie części znaleziska z wykopalisk. Jednak w ciągu dekady jaką zajęło Carterowi i jego zespołowi wydobywanie tysięcy skarbów z grobowca,  zmieniono zdanie. Egipt miał zachować całość.

Szczególnie tuż po śmierci Howarda Cartera w 1939 roku, zwiększyła się liczba informacji o tym, że ktoś posiada rzekome skarby z grobu Tutenchamona.  Metropolitan Museum  kupiło niektóre z tych obiektów, jednak cała grupa nie została poddana dokładnej kontroli przez ekspertów i przedstawicieli rządu egipskiego, a kolejne badania nie wykazały żadnych dowodów takiego pochodzenia, w przeważającej większości przypadków. Podobnie było z obiektami, które przekazano  Metropolitan Museum z prywatnej kolekcji lorda Carnarvon w 1926 r.
Teraz badania ponowiono. 19 obiektów uznanych za rzeczywiście pochodzące z grobu Tutenchamona. Można je podzielić na dwie grupy. Piętnaście z 19 posiada status tzw. bitów lub próbek. Pozostałe cztery są bardziej istotne ze względu na znaczenie dla historii sztuki. Jest wśród nich mały pies z brązu (trzy – czwarte cala wysokości) i mała bransoletka – sfinks (kupiona od siostrzenicy Howarda Cartera).