12 sfinksów znaleziono w Luksorze


Leżały pod ziemią ponad 2 tys. lat. Archeolodzy Najwyższej Rady Starożytności  (SCA) znaleźli je przy alei sfinksów prowadzącej od Nilu do świątyni w Karnaku. Pochodzą z czasów faraona Nektanebo I (380-362 pne), który panował tuż przed podbiciem Egiptu przez Persów, a później Greków – założycieli dynastii Ptolemeuszów.

Zahi Hawass, sekretarz generalny SCA, powiedział, że aleja, gdzie dokonano odkrycia łączy się ze słynną aleją sfinksów prowadzącą ze świątyni luksorskiej do tej w Karnaku. Nazwano ją drogą Nektanebo I.
Mansour Boraik, z luksorskiego oddziału SCA tłumaczy, że to pierwsza odkryta droga, która biegnie ze wschodu na zachód, w kierunku Nilu. Odkryto też 20 metrów zbudowan wykonanej z piaskowca pochodzącego z kamieniołomów w Gebel Silsila, na północ od Asuanu. Całkowita długość tej to około 600 metrów. W starożytności tędy przeprawiano łódź boga Amona, króla bogów, w czasie corocznego festiwalu podczas, którego święty posąg odwiedzał swoją małżonkę – boginię  Mut w  świątyni w Luksorze.

Odkrycie jest też ciekawe ze względu na to, że po raz pierwszy archeologom udało się odnaleźć drogę, która jest wymieniona w wielu starożytnych tekstach. Oprócz sfinksów znaleziono też sporo obiektów z okresu rzymskiego, w tym bardzo ciekawą prasę do wyciskania oliwy oraz ceramikę.